Moje początki i etapy projektu

Nigdy nie zapomnę projektów wykonywanych podczas pierwszych zleceń, dotyczących pojedynczych pomieszczeń lub lokali usługowych. Od początku moim celem było przedstawianie projektów w formie wizualizacji, które będą fotorealistyczne. Zajęło mi sporo czasu, by w pełni cieszyć się z efektów mojej pracy. Poniżej przedstawiam krótką historię mojej edukacji, pracy oraz firmy archi group założonej 19 czerwca 2010 roku w Bytomiu. Poniżej także znajduje się aktualny schemat współpracy z inwestorem.

Edukacja

Architektura wnętrz to zawód, który wymaga nauki każdego dnia.

2004 rok - ukończenie Technikum Elektronicznego w Bytomiu,

2005 rok - ukończenie policealnego studium o specjalności Architektura Wnętrz - tytuł architekt wnętrz,

2009 rok - ukończenie WST w Katowicach na kierunku Architektura Wnętrz - tytuł lic. architekt wnętrz,

2011 rok - ukończenie WST w Katowicach na kierunku Architektura Wnętrz - tytuł magister sztuki.

Poniżej projekt przedstawiający moje umiejętności po ukończeniu studiów.

Projekt wnętrz restauracji Cechownia

Praca w biurze projektowym

Jerzy Stożek - ambitny architekt u którego miałem przyjemność się uczyć i pracować.

Po drugim roku studiów podjąłem decyzję, że najwięcej nauczę się w biurze projektowym. Architekt Jerzy Stożek przyjął mnie do swojego zespołu i pozwolił pokazać w pełni moje zaangażowanie i chęć rozwoju. Samodzielnie uczyłem się podstaw związanych z tworzeniem dokumentacji projektowej w programach typu CAD. Jednak szybko zostałem specjalistą od tworzenia modeli 3D dla obiektów i wizualizacji komputerowych. Ponadto pracowałem przy różnych tematach: konkursach, koncepcjach, projektach budowlanych i wykonawczych. Zająłem się także wykonywaniem kosztorysów, dzięki którym zdobyłem dużo wiedzy technicznej. Poniżej przedstawiam moje przykładowe wizualizacje, których autorem jest architekt Jerzy Stożek. Jest to projekt konkursowy dla kamienicy w Katowicach przy ul. Mariackiej, który otrzymał II miejsce, oraz projekt stadionu Cape Coast w Ghanie.

Projekt konkursowy kamienicy w Katowicach
projekt stadionu

Otwarcie firmy archi group

W 2010 roku rozpocząłem jednoosobową działalność w zakresie świadczenia usług projektowych o specjalności projektowanie wnętrz.

Z każdym rokiem tego typu usługi są coraz bardziej popularne, a świadomość inwestorów o korzyściach ze współpracy rośnie. Na początku moja praca polegała najczęściej na wykonywaniu dokumentacji architektonicznych do pozwoleń na budowę, jednak z czasem coraz częściej projektowałem wnętrza. Obecnie prawie wszystkie opracowania dotyczą wnętrz mieszkań, domów i lokali usługowych, co spełnia moje podstawowe założenia z 2010 roku. Korzystny wpływ na rozwój tej dziedziny sztuki mają moce obliczeniowe komputerów pozwalające na szybsze renderowanie. Pozwala to także używać większej ilości skomplikowanych modeli 3D, co znacznie usprawnia działanie i podnosi fotorealizm projektów.

Poniżej zdjęcia mojego logo i pierwszego biura, które miało zaledwie 16 metrów kwadratowych. Jednak możliwość spotkania z inwestorem była i jest nadal dla mnie najważniejsza.

logo archi group
biuro

Obecne biuro archi group

Przypadkiem znalazłem miejsce w sam raz do twórczej pracy.

Remont tych pomieszczeń wymagał dużo wysiłku, ale każda godzina była warta poświęcenia. Budynek w którym znajduje się moje biuro ma ponad 100-letnią bogatą historię. Pełnił funkcję szkoły publicznej, do momentu zamykania gimnazjów. W 2015 roku na jego terenie znaleziono schron przeciwlotniczy. Został w całości odrestaurowany i jest dostępny do zwiedzania. Budynek zyskał drugie życie, a wszystko dzięki Stowarzyszeniu "Pro Fortalicium".

biuro archi group sala konferencyjna
biuro archi group Bytom
biuro archi group Bytom loft
biuro archi group Miechowice

Etapy projektowania wnętrz

Etap przedprojektowy - pierwsze spotkanie z inwestorem w celu omówienia podstawowych założeń do projektowania.

Namawiam zawsze każdego inwestora przed wybraniem docelowego architekta wnętrz, aby spotkał się z nim osobiście i porozmawiał o projekcie. Jest kilka czynników decydujących o wyborze projektanta, jednak rozmowa w cztery oczy powinna być dla obu stron podstawą do rozpoczęcia współpracy. Każdy inwestor powinien sugerować się w największym stopniu portfolio architekta i jego ogólnym stylem. Jeżeli projekty przypadną do gustu i rozmowa przebiega według wyobrażeń inwestora, to można wtedy podjąć ostateczną decyzję, komu powierzy się wnętrza swojego domu, mieszkania lub innej inwestycji.

Architekt wnętrz Adam Kuropatwa

Etap koncepcyjny - kilka wersji dla układu funkcjonalnego w formie wizualizacji.

Ten etap jest moim zdaniem najważniejszy w całym procesie projektowym i znacząco wpływa na ogólną formę, która powstanie we wnętrzach. Zawsze zaczynam od wymodelowania ogólnego zarysu obiektu, aby móc prezentować rozwiązania w formie wizualizacji komputerowych. Nie pokazuję na tym etapie przykładowych kolorów, materiałów i oświetlenia. Skupiam się tylko na różnych wariantach ułożenia podstawowych elementów wnętrza zwracając najbardziej uwagę na ich komfort użytkowania. Dotyczy to zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i lokali usługowych. Czasem inwestorzy posiadają projekty domów indywidualnie projektowanych dla ich potrzeb i ten etap może okazać się zbędny. Jednak tylko kilka razy miałem do czynienia z takim projektem, w pozostałych przypadkach należy to rozpatrywać od podstaw.

projekt-koncepcyjny-adam-kuropatwa

Etap budowlany - wizualizacje wnętrz i wybrany rzut pomieszczeń.

Ten etap jest najbardziej pracochłonny dla mnie i wymaga najwięcej przemyśleń pod kątem spełnienia oczekiwań inwestora. Staram się pokazać materiały, oświetlenie, elementy wyposażenia i ogólny klimat w formie wizualizacji fotorealistycznych. Często przed rozpoczęciem pracy nad wizualizacjami proszę o poglądowe zdjęcia z inspiracjami, aby omówić podstawowe założenia dotyczące docelowego klimatu. Projektowanie wnętrz stanowi proces w którym, od ogółu do szczegółu staram się doprowadzić do kompletnej odpowiedzi na wszystkie pytania jakie można zadać przy urządzaniu wnętrz...... a proszę mi uwierzyć, że jest ich bardzo dużo.

etap projektu wnętrz - wizualizacja domu

Etap wykonawczy - rysunki dla ekip wykonawczych i poprawione wizualizacje.

Należy przy tym etapie zaznaczyć, że to nie tylko przygotowanie dokumentacji rysunkowej i wykonanie ostatecznej wersji wizualizacji. Jest to także pomoc w wyborze materiałów i elementów wyposażenia wnętrz. Od pierwszych godzin współpracy staram się doradzać najlepiej jak mogę wg mojej aktualnej wiedzy. Posiłkuję się oczywiście specjalistami w momentach, gdy wiem, że lepiej niż ja doradzą inwestorowi. Dokumentacja + wizualizacje pozwalają wyceniać poszczególne elementy projektu, co pozwala zaoszczędzić często duże kwoty. Etap wykonawczy jest czasami szybkim podsumowaniem rozwiązań i wykonaniem dokumentacji dla wykonawców, a czasami gdy dom dopiero będzie budowany, może trwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Każdy projekt jest inny, dlatego do każdego podchodzę bardzo indywidualnie mając na uwadze zawsze dobro inwestora.

etap projekt wnętrz - schemat oświetlenia

Realizacja - spotkanie z wykonawcami i pomoc inwestorowi przez cały proces urządzania wnętrz.

Realizacja jest najlepszym etapem wieńcząc wypracowane rozwiązania. Jeżeli skorzystało się z dobrego architekta wnętrz, to pozostaje podejmować decyzje i trzymać się projektu, oraz przekazać wykonawcy co potrzebne. Jeżeli ktoś nie posiada projektu wnętrz, to musi uporać się sam z odpowiedziami na pytania, które zaczną padać każdego dnia. Jednak w momencie rozpoczęcia prac wykończeniowych jest już zazwyczaj za późno na przygotowanie projektu wnętrz, gdyż należy to robić z dużym wyprzedzeniem. Ja osobiście nie podejmuję się projektów bez odpowiedniego zapasu czasu na przygotowanie dokumentacji zgodnie z powyższymi etapami. Na końcu mój nadzór też nie jest wymagany w dosłownym tego słowa znaczeniu, wystarczy kilka spotkań z poszczególnymi wykonawcami aby omówić z nimi projekt. Zawsze pozostaję do dyspozycji przez cały okres realizacji. Nie zajmuję się już doborem drobnych elementów dekoracyjnych, jednak wolę pomagać przy wyborze istotnych elementów wieńczących całość.

Adam Kuropatwa

+48 600 504 956

adamkuropatwa@archigroup.pl