Moje początki i etapy projektu

Nigdy nie zapomnę projektów wykonywanych podczas pierwszych zleceń, dotyczących pojedynczych łazienek, kuchni lub pokojów.Pomimo przemyślanych i ciekawych rozwiązań nie byłem zadowolony z jakości wizualizacji komputerowych. Od początku moim celem było przedstawianie projektów w formie wizualizacji, które wyglądają jak fotografie wnętrz. Zajeło mi około 5 lat, by w pełni cieszyć się z efektów mojej pracy. Poniżej pokazuję krótką historię mojej firmy archi group założonej 19 czerwca 2010 roku w Bytomiu oraz aktualny schemat współpracy z inwestorem.

Edukacja

Architektura wnętrz to zawód, który wymaga nauki każdego dnia. I to mnie cieszy najbardziej :)

W 2004 roku po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Bytomiu postanowiłem sprawdzić się w roli architekta wnętrz rozpoczynając naukę na studium jednorocznym. Zakres wiedzy był bardzo ogólny, jednak spodobała mi się perspektywa i możliwości komputerowego tworzenia wizuializacji. W 2004 roku domowe komputery słabo sobie radziły z obliczaniem tak skomplikowanych procesów, jednak przyszłośc zapowiadała się ciekawie. To mnie skłoniło, aby rozpocząć naukę w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Ukończyłem studia I i II stopnia na kierunku Architektura Wnętrz otrzymując tytuł magistra sztuki.

img1

Praca w biurze projektowym

Jerzy Stożek - ambitny architekt u którego miałem przyjemnośc się uczyć i pracować

Po drugim roku studiów podjąłem decyzję, że najwięcej nauczę się w biurze projektowym. Architekt Jerzy Stożek przyjął mnie do swojego zespołu i pozwolił pokazać w pełni moje zaangażowanie i chęć rozwoju. Samodzielnie uczyłem się podstaw związanych z tworzeniem dokumentacji projektowej w programach typu CAD. Jednak szybko zostałem specjalistą od tworzenia modeli 3D dla obiektów i wizualizacji komputerowych. Ponadto pracowałem przy różnych tematach: konkursach, koncepcjach, projektach budowlanych i wykonawczych. Zająłem się także wykonywaniem kosztorysów, dzięki którym zdobyłem dużo wiedzy technicznej. Poniżej przedstawiam moje przykładowe wizualizacje, których autorem jest architekt Jerzy Stożek.Jest to projekt konkursowy dla kamienicy w Katowicach przy ul. Mariackiej, który otrzymał II miejsce, oraz projekt stadionu Cape Coast w Ghanie.

img1
img1

Otwarcie firmy archi group

W 2010 roku rozpocząłem jednoosobową działalność w zakresie świadczenia usług projektowych o specjalności projektowanie wnętrz.

img1

W 2010 roku projektowanie wnętrz nie było jeszcze popularną usługą. Dlatego moja praca polegała w większości na wykonywaniu dokumentacji architektonicznych do pozwoleń na budowę. Z czasem moje portfolio dotyczące projektowania wnętrz było coraz bardziej rozbudowane, a jakość wizualizacji stopniowo się podnosiła. To zdecydowanie pozwoliło mi coraz częście otrzymywać zlecenia dotyczące projektów wnętrz. Poniżej zdjęcia mojego pierwszego biura, które miało zaledwie 16 metrów kwadratowych. Jednak możliwość spotkania z inwestorem moim zdaniem była i jest nadal najważniejsza.

img1

Obecne biuro archi group

Przypadkiem znalazłem miejsce w sam raz do twórczej pracy

Remont tych pomieszczeń wymagał dużo wysiłku, ale każda godzina była warta poświęcenia. Budynek w którym znajduje się moje biuro ma ponad 100-letnią bogatą historię. Pełnił funkcję szkoły publicznej, do momentu zamykania gimnazjów. W 2015 roku na jego terenie znaleziono schron przeciwlotniczy. Został w całości odrestaurowany i jest dostepny do zwiedzania. Budynek zyskał drugie życie, a wszystko dzięki Stowarzyszeniu "Pro Fortalicium".

img1
img1
img1
img1

Etapy projektowania wnętrz

Etap przedprojektowy - pierwsze spotkanie z inwestorem w celu omówienia podstawowych założeń do projektowania

Namawiam zawsze każdego inwestora przed wybraniem docelowego architekta wnętrz, aby spotkał się z nim osobiście i porozmawiał o projekcie. Jest kilka czynników decydujących o wyborze projektanata, jednak rozmowa w cztery oczy powinna być dla obu stron podstawą do rozpoczęcia współpracy. Każdy inwestor powinien sugerowac się w największym stopniu portfolio architekta i jego ogólnym stylem. Jeżeli projekty przypadną do gustu i rozmowa przebiega według wyobrażeń inwestora, to mozna wtedy podjąć ostateczną decyzję, komu powierzy się wnętrza swojego domu, mieszkania lub innej inwestycji.

img1

Etap koncepcyjny - kilka wersji dla układu funkcjonalnego w formie wizualizacji

Ten etap jest moim zdaniem najważniejszy w całym procesie projektowym i znacząco wpływa na ogólną formę, która powstanie we wnętrzach oraz komfort ich użytkowania. Zawsze zaczynam od wymodelowania ogólnego zarysu obiektu, aby móc prezentować rozwiązania w formie wizualizacji komputerowych. Nie pokazuję na tym etapie przykładowych kolorów, materiałów i oświetlenia. Skupiam się tylko na różnych wariantach ułożenia podstawowych elementów wnętrza. Dotyczy to zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i lokali usługowych. Czasem inwestorzy posiadają projekty domów indywidualnie projektowanych dla ich potrzeb i ten etap może okazać się zbędny. Jednak tylko kilka razy miałem do czynienia z takim projektem, w pozostałych przypadkach należy to rozpotrywać od podstaw.

img1

Etap budowlany - wizualizacje wnętrz i wybrany rzut pomieszczeń

Ten etap jest najbardziej pracochłonny dla mnie i wymaga najwięcej przemyśleń pod kątem spełnienia oczekiwań inwestora. Staram się pokazać materiały, oświetlenie, elementy wyposażenia i ogólny klimat w formie wizualizacji fotorealistycznych. Często przed rozpoczeciem pracy nad wizualizacjami proszę o poglądowe zdjęcia z inspiracjami, aby omówić podstawowe założenia dotyczące docelowego klimatu. Projektowanie wnętrz stanowi proces w którym, od ogółu do szczegółu staram się doprowadzić do kompletnej odpowiedzi na wszystkie pytania jakie można zadać przy urządzaniu wnętrz...... a proszę mi uwierzyć, że jest ich bardzo dużo.

img1

Etap wykonawczy - rysunki dla ekip wykonawczych i poprawione wizualizacje

Należy przy tym etapie zaznaczyć, że to nie tylko przygotowanie dokumentacji rysunkowej i wykonanie ostatecznej wersji wizualizacji. Jest to także pomoc w wyborze materiałów i elementów wyposażenia wnętrz. Od pierwszych godzin współpracy staram się doradzać najlepiej jak mogę wg mojej aktualnej wiedzy. Posiłkuję się oczywiście specjalistami w momentach, gdy wiem, że lepiej niż ja doradzą inwestorowi. Dokumentacja + wizualizacje pozwalają wyceniać poszczególne elementy projektu, co pozwala zaoszczedzić często duże kwoty. Etap wykonawczy jest czasami szybkim podsumowaniem rozwiązań i wykonaniem dokumentacji dla wykonawców, a czasami gdy dom dopiero bedzie budowany, może trwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Każdy projekt jest inny i podchodzę do każdego projektu bardzo indywidualnie mając na uwadze zawsze dobro inwestora.

img1

Realizacja - spotkanie z wykonawcami i pomoc inwestorowi przez cały proces urządzania wnętrz

Realizacja powinna być najlepszym etapem wieńcząc wypracowane rozwiązania. Jeżeli skorzystało się z dobrego architekta wnętrz, to pozostaje podejmować decyzje i trzymać się projektu, oraz przekazać wykonawcy co potrzebne. Jeżeli ktoś nie posiada projektu wnętrz, to musi uporać się sam z odpowiedziami na pytania, które zaczną padać każdego dnia. Jednak w momencie rozpoczęcia prac wykończeniowych jest już zazwyczaj za późno na przygotowanie projektu wnętrz, gdyż należy to robić z dużym wyprzedzeniam. Ja osobiście nie podejmuję się projektów bez odpowiedniego zapasu czasu na przygotowanie dokumentacji zgodnie z powyższymi etapami. Na końcu mój nadzór też nie jest wymagany w dosłownym tego słowa znaczeniu, wystarczy kilka spotkań z poszczególnymi wykonawcami aby omówić z nimi projekt. Zawsze pozostaję do dyspozycji przez cały okres realizacji. Nie zajmuję się już doborem drobnych elementów dekoracyjnych, jednak wolę pomagać przy wyborze istotnych elementów wieńczących całość.

Adam Kuropatwa

+48 600 504 956

adamkuropatwa@archigroup.pl